Zasiedzenie służebności drogi

Anna Błach        06 kwietnia 2016        21 komentarzy

Kodeks cywilny wskazuje, że służebność gruntowa może być nabyta również przez zasiedzenie. Może się tak stać tylko w wypadku, gdy służebność polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.

Służebność gruntowa to prawo, które polega na obciążeniu jednej nieruchomości (tzw. nieruchomość obciążona), w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości (tzw. nieruchomości władnąca).

Właściciel nieruchomości władnącej dostaje uprawnienie do korzystania w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej np. do przejazdu i przechodu przez drogę należącą do sąsiada. Stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej następuję na podstawie postanowienia Sądu, zatem w celu zasiedzenia niezbędne jest skierowanie do sądu wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności. Właściwym do rozpoznania takiej sprawy będzie sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, na której zlokalizowana jest droga będąca przedmiotem zasiedzenia.

Przez trwałe i widoczne urządzenie należy rozumieć trwałą postać widocznego przedmiotu będącego rezultatem świadomego działania człowieka, który ponadto odpowiada treści służebności pod względem gospodarczym. Nie może ono zatem powstać wskutek działania sił natury. Charakter tego urządzenia ma być trwały, a nie chwilowy, i musi ono być widoczne.

Zgodnie z orzecznictwem i praktyką sądową przykładami trwałego i widocznego urządzenia na nieruchomości, będą: rowy odwadniające, nasypy, rury, studnie, groble, utwardzenia na gruncie szlaku drożnego, mostki widoczne na powierzchni ziemi wraz z dołączonymi do nich rurami kanalizacyjnymi znajdującymi się pod powierzchnią gruntu.

Samo przejeżdżanie przez grunt niemający urządzonej drogi nie może doprowadzić do zasiedzenia. Także wskutek jedynie zniwelowania terenu i zasypania nierówności nie powstaje utwardzony konkretny szlak drożny o wytyczonym przebiegu. Nie jest to bowiem wynik świadomego i pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania drogi. Co więcej, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2011r. jedynie wykonanie trwałego i widocznego urządzenia przez samego posiadacza nieruchomości w zakresie służebności gruntowej drogi dojazdowej jest przesłanką zasiedzenia tej służebności.

Dla stwierdzenia zasiedzenia służebności gruntowej (podobnie jak zasiedzenia nieruchomości) wymagane jest samoistne posiadanie gruntu przez 20 lat, jeżeli posiadacz jest w dobrej wierze. Jeżeli posiadacz jest w złej wierze nabycie własności może nastąpić po 30 latach. Nieprzerwane posiadanie samoistne to faktyczne władanie rzeczą jak właściciel, wykonywane w sposób ciągły.

Co powinien zawierać wniosek o zasiedzenie drogi?

We wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej należy opisać przebieg drogi. Należy również wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości przez, które przebiega służebność będąca przedmiotem zasiedzenia. Niezbędne jest również wskazanie na czym polega trwałe i widoczne urządzenie wykonane na cudzym gruncie i przez jaki okres czasu korzystano z trwałego i widocznego urządzenia. We wniosku powołać należy wszelkie dowody, które potwierdzą istnienie przesłanek uzasadniających stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej.

{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

janusz Wrzesień 9, 2016 o 00:17

Witam serdecznie
Zwracam się z następującym problemem. Od 30 lat aby dostac się do domu korzystam z innej posesji na której znajduje się droga, jest ona w zasadzie ubita kołami samochodów, miejscami utwardzona gruzem a więc brak jest trwałego urządzenia. Przez poprzednie 23 lat droga wiodła przez środek działki, od 7 biegnie natomiast inną trasą ale nadal w graniach tej samej nieruchomości. Czy w takiej sytuacji jest mozliwość zasiedzenia takiej drogi, chociażby w złej wierze? dodam że oprócz mnie z drogi tej korzysta kilka innych rodzin.

Odpowiedz

Anna Błach Wrzesień 9, 2016 o 10:30

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zasiedzenie bez aktu notarialnego można stwierdzić tylko w złej wierze (to ograniczenie nie dotyczy jedynie przedsiębiorstw użyteczności publicznej). Czyli w Pana przypadku konieczne jest 30 lat. Można jednak zawalczyć przed sądem o zasiedzenie nieruchomości pod pewnymi warunkami. Proszę się skonsultować z adwokatem.

Odpowiedz

teresa Październik 23, 2016 o 19:48

Witam, co konkretnie oznaczac bedzie dla mnie sluzebnosc drogi przez zasiedzenie, co mi wolno a czego nie. Jestem osoba ktora ubiega sie o sluzebnosc na innej dzialce

Odpowiedz

Anna Błach Październik 24, 2016 o 08:47

Będzie Pani mogła korzystać z drogi – czyli uzyska Pani prawo przejazdu i przechodu. Korzystać z drogi może Pani ale także Pani rodzina lub inne osoby mieszkające w domu do którego prowadzi droga np najemcy. Mogą oczywiście Pani goście tez przejeżdżać przez droge. Ponadto ma Pani prawo wpuszczać na drogę wszystkie pojazdy w takim zakresie w jakim konieczne jest to do korzystania z domu, do którego prowadzi droga. A zatem moze na drogę wjechać wóz z opałem, szambiarka, kurier, wóz dostawczy itp. Nie będzie Pani jednak właścicielem drogi co oznacza, że nie musi Pan dbać o stan drogi ani opłacać podatków.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 7, 2016 o 23:51

Witam serdecznie.
Czy w sytuacji, gdy właściciel spełnił przesłanki do zasiedzenia służebności drogi, ale nie skierował wniosku do sądu i sprzedał nieruchomość nowy właściciel może wystąpić z takim wnioskiem?

Odpowiedz

Anna Błach Listopad 17, 2016 o 17:59

Tak, jeśli obecny posiadacz służebności może doliczyć sobie okres posiadania swoich poprzedników.

Odpowiedz

Iza Luty 24, 2017 o 13:36

Witam serdecznie.
Mój tata ma sprawę o zasiedzenie drogi, jest jej właścicielem a droga przechodzi prze taty działkę.
Co trzeba zrobić by nie stracić dostępu do drogi.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Błach Maj 11, 2017 o 18:46

Właściciel nie traci dostępu do swojej działki w przypadku gdy zostanie ta działka obciążona obowiązkiem służebności drogi koniecznej. Zarówno właściciel jak i osoba uprawniona (własciciel nieruchomości, na rzecz którego zostanie stwierdzone zasiedzenie) mogą z działki korzystać.

Odpowiedz

Anna Błach Kwiecień 19, 2017 o 19:05

Możliwe jest zasiedzenie służebności drogi koniecznej (czyli bezpłatne nabycie prawa do korzystanie z użytkowanej dotąd drogi) oraz ustanowienie służebności odpłatnie. Z tego co Pn napisał wynika, że złożył Pan wniosek nie o zasiedzenie ale o ustanowienie służebności, a w toku postępowania uczestnik na którego działce ma być prowadzona droga ma prawo wystąpić z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za ustanowienie tej służebności. Rozwiązaniem z tej sytuacji byłoby złożenie wniosku o zasiedzenie służebności drogi koniecznej (jeśli oczywiście spełnione są przesłanki do zasiedzenia) a w sprawie o ustanowienie służebności złożenie wniosku o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy o zasiedzenie.

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 24, 2017 o 13:06

Dzien dobry mam troche inna sytuacje niz poprzednicy poniewaz do nieruchomosci rodzicow jest wyznaczona droga konieczna o szerokosci 3m. Od 3 lat na dzialce ,ktora jest obciazona droga postawiony zostal budynek jednorodzinny przez syna wlascicieli i od tamtej pory zaczely sie komplikacje. W akcie notarialnym napisane jest : ” Stawiajaca pod 1 oswiadczyla ,ze ustanawia na rzecz kazdorazowego wlasciciela dzialki gruntu nr 758/1 objetej dotychczas kw.nr 760a prowadzona przez sad rejonowy w ……. pod tytulem nieodplatnej sluzebnosci drogi – prawo przejscia i przejazdu o szerokosci 3/trzech/ metrow przez dzialke nr 758/2, objeta kw.nr 760a i wyraza zgode na wpis tego prawa do ksiegi wieczystej” . Chodzi o to ,ze wlasciciel dzialki obciazonej interpretuje to w ten sposob ze prawo przejscia i przejazdu przez jego dzialke maja tylko rodzice ,ktorzy sa wpisani w akcie notarialnym i poza nimi nikt inny. Mieszkam z zona razem z rodzicami poniewaz dom jest duzy wlasciciel dzialki obciazonej pozwolil nam przechodzic przez swoja dzialke ,ale z troche taka laska. Od roku zaczelismy remontowac budynek i teraz zeby cokolwiek wwiesc lub rzeby jacys pracownicy przeszli w celu wykonania jakis prac remontowych musze z nim rozmawiac i prosic sie czy nie bedzie mu to przeszkadzalo co jest dosc uciazliwe poniewaz jego zona zawsze jest na nie i w koncu moga mi zabronic wwiesc jakikolwiek material , oraz zakaz wjazdu mi choc mieszkam tu juz prawie 27lat. Pytanie moje brzmi czy wlasciciel dzialki obciazonej poprawnie interpretuje ten zapis czy poprostu tak stwierdzil bo jest mu to na reke i jesli tak to czy musze isc do sadu o zmiane tego punku. Dodam jeszcze ,ze mamy chora bacie ktora nie raz chce przyjechac w odwiedziny i ja trzeba wwiesc przez jego teren to ,tez najpierw musze prosic sie czy moge z nia wjechac.

Odpowiedz

Anna Błach Listopad 24, 2017 o 08:59

Osoby uprawnione do drogi żyłyby w swoim domu jak w więzieniu gdyby tylko one mogły korzystać z tej drogi. Z drogi może korzystać rodzina, goście, robotnicy, ksiądz po kolędzie też.

Odpowiedz

ewa Październik 2, 2017 o 16:44

wita mam sprawe w sądzie o ustanoeienie drogi koniecznej ale właciciel przez którego działke przejezdzam zagrodził mi ją do konca tak że nie mogę nawet dojśc do domu co mam zrobić czy moge usunąc ten element który został dostawiony

Odpowiedz

Anna Błach Listopad 24, 2017 o 08:53

Należy złożyć w sądzie, w którym prowadzona jest sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej, wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez zobowiązanie właścicieli nieruchomości do udostępnienia drogi dojazdowej do Pana nieruchomości.

Odpowiedz

Beata Listopad 23, 2017 o 22:10

Witam.
Proszę mi powiedzieć od czego tu zacząć.
Poprzedni właściciel sprzedał pas ziemi dla byłych PGR z przeznaczeniem na poszerzenie drogi. Po upadku PGR wszystkie grunty zostały przejęte przez ANR, która sprzedała właśnie tą działkę osobie prywatnej. Jednocześnie pozbawiając bezpośredniego dojazdu do drogi publicznej. Po jakimś czasie mój obecny mąż zakupił dom. W Akcie notarialnym jest zapisane że nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Teraz chcieliśmy wziąć kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości a tu rozczarowanie nieruchomość nie ma dostępu do drogi. Czy taka postać sprawy kwalifikuje się na zasiedzenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Anna Błach Listopad 24, 2017 o 08:51

Zasiedzenie lub ustanowienie służebności drogi koniecznej. Nie może bowiem być sytuacji, że nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej. Zawsze jakaś wyjście z tej sytuacji będzie.

Odpowiedz

HANIA Grudzień 21, 2017 o 15:24

Witam,
Proszę o opinie. Sąsiad dojeżdza do swego pola drogą która jest w samoistnym posiadaniu gminy, dróżka ta ma szerokość 4 metry. Z drogą sąsiaduje moja działka. W trakcie korzystania z drogi , droga trochę przesunęła się w stronę mojej działki. W 2012 roku postawiliśmy parę słupków wzdłuż naszej działki aby ograniczyć przesunięcie się tej drogi jeszcze bardziej w naszą stronę. I wtedy się zaczęło . Sąsiad dojeżdzający do swego pola zaczął się burzyć. Wzieliśmy geodetę który stwierdził że nie jest wstanie jednoznacznie wskazać granicy z dokumentów. Granica jest sporna i należy zrobić rozgraniczenie. mógł jedynie wskazać przybliżona granicę, z której wynikało, że wszystkie słupki jednak były wkopane w naszej działce, a nawet niektóre 30, lub 40 cm w naszej działce. Sąsiad złożył pozew do sądu o zasiedzenie służebności drogi koniecznej i sąd wydał wyrok z korzyścia dla niego : zasiedział służebność drogi koniecznej na drodze i 70 metry kwadratowe na naszej działce , (wzdłuż słupków ). mój adwokat i my byliśmy w szoku. Przecież on ma jak dojechać do swojej działki , drogą 4 metrową dlaczego jeszcze sąd dał mu część naszej działki . Druga sprawa to fakt że sąd wydał wyrok mimo że granica naszej działki z drogą nie została uregulowana i własność drogi też jest nieuregulowana. Po trzecie sasiad tylko zasypywał koleiny i dołki żwirem, a nigdy nie utwardził ja w całości. Sąd nawet nie zasądził żadnego wynagrodzenia na nasz koszt. czujemy się niesprawiedliwie potraktowani. zastanawiamy się nad apelacją , czy mamy szanse ?czy Pani zdaniem wyrok jest sprawiedliwy. Dodam jeszcze że 30 cm od słupków rośnie trawa , więc nawet nie jest ten pas wyjeżdzony. Z drogi 4 metrowej korzysta jeszcze mnóstwo innych ludzi. pozdrawiam i dziękuje.

Odpowiedz

Anna Błach Grudzień 21, 2017 o 18:16

Szanowny Panie, W sprawie reprezentuje Pana już adwokat. Kodeks etyki adwokata zabrania adwokatowi udzielania porad prawnych i opinii prawnych osobie, która jest już reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 19, 2018 o 18:35

Witam,mam pytanie w sprawie służebności drogi konieczne.Użytkujemy w/w drogę od 1962 roku,w 2002 roku utwardziliśmy w/w drogę na całej długości kostką betonową ,czy w tej sytuacji są przesłanki ,aby zasiedzieć służebność? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz za którą serdecznie dziękuje.

Odpowiedz

Anna Błach Styczeń 22, 2018 o 13:14

tak

Odpowiedz

Jacek Styczeń 22, 2018 o 14:21

Sad jednak odrzucil nas wniosek o zasiedzenie.Ile lat musi byc trwale i widoczne urzadzenie

Odpowiedz

Anna Błach Styczeń 23, 2018 o 19:10

30 lat, nie ma w praktyce zasiedzenia służebności po 20 latach użytkowania. Są tez inne warunki zasiedzenia np by urządzenie nie było budowane przez właściciela nieruchomości.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: