Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami o zasiedzenie. O zasiedzeniu wiem wszystko! Jeśli jest możliwe wygranie sprawy o zasiedzenie, to ja jestem w stanie to osiągnąć. Prowadziłam setki spraw sądowych. Jeśli i Ty chcesz zasiedzieć nieruchomość, to masz szczęście, że trafiłeś na mój blog.
[Więcej >>>]

Zasiedzenie rzeczy ruchomej. Czyli czy można zasiedzieć… autobus albo samolot?

Anna Błach08 września 20224 komentarze

Poniżej dowiesz się tego, czy istnieje coś takiego, jak zasiedzenie rzeczy ruchomej, czyli na przykład samochodu. Poznasz też niezbędne warunki takiego nabycia własności. 

Posłuchaj…

Zasiedzenie rzeczy ruchomej

Czas ciągłego posiadania rzeczy

Zasiedzieć można zarówno nieruchomość, jak i rzecz ruchomą np. samochód.

Warunkiem koniecznym do zasiedzenia jest ciągłe posiadanie rzeczy.

Różnica polega przede wszystkim na długości posiadania.

Do nabycia własności ruchomości przez posiadacza rzeczy konieczny jest nie tylko upływ określonego czasu nieprzerwanego posiadania, ale także stan DOBREJ WIARY, w jakim musi znajdować się posiadacz przez cały okres nieprzerwanego posiadania.

Nabycie własności rzeczy ruchomej przez zasiedzenie nastąpi, jeżeli posiadacz samoistny posiada rzecz nieprzerwanie od 3 lat, chyba że posiada w złej wierze.

A zatem w odróżnieniu od zasiedzenia nieruchomości, posiadacz samoistny rzeczy ruchomej nabędzie jej własność, jeżeli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i w takim stanie pozostaje przez okres co najmniej 3 lat.

Co to jest Dobra Wiara

Pojęcie dobrej wiary oznacza stan wiedzy i świadomości posiadacza, który w chwili uzyskania posiadania pozostaje w błędnym, ale usprawiedliwionym przeświadczeniu, że przysługuje mu prawo własności.

Dlatego też samowolne zawładnięcie cudzą rzeczą ruchomą przez złodzieja eliminuje możliwość nabycia przez niego własności rzeczy w przyszłości z uwagi na złą wiarę posiadacza.

Procedura zasiedzenia rzeczy ruchomej

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie rzeczy.

Od wniosku pobierana jest opłata stała w kwocie 2 tys. zł.

Jeżeli wnioskodawca nie wskazuje innych osób, przeciwko którym biegnie termin zasiedzenia, orzeczenie może zapaść dopiero po wezwaniu ich przez ogłoszenie.

Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia nikt nie zgłosi się albo zgłosi się, ale nie wykaże własności, sąd stwierdzi zasiedzenie.

Po ustaleniu spełnienia się przesłanek zasiedzenia sąd wydaje postanowienie, w którym stwierdza nabycie oznaczonej rzeczy przez jej posiadacza samoistnego.

Nie masz dowodu własności? Zasiedzenie jest dla Ciebie.

W praktyce, postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia jest przydatne choćby wtedy, gdy chcemy zarejestrować samochód albo motocykl, ale nie mamy dowodów na to, że jesteśmy jego właścicielami.

Prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu zasiedzenia potwierdza bowiem, że jesteśmy właścicielami pojazdu i na jego podstawie możemy zostać wpisani jako właściciele pojazdu w dokumentach rejestracyjnych.

Zasiedzenie polega na nabyciu własności rzeczy przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w ciągu oznaczonego w ustawie czasu. Instytucja zasiedzenia pełni funkcję stabilizującą stosunki własnościowe.

Legalizuje długotrwały stan faktyczny posiadania przez osobę, która formalnie właścicielem nie jest, jednak zachowuje się tak jak właściciel.

Fakt, że dotychczasowy właściciel na skutek zasiedzenia ponosi szkodę jest tłumaczony jego własnym zaniedbaniem interesów przejawiającym się długotrwałym tolerowaniem cudzego posiadania.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Ross Parmly on Unsplash

***

Zasiedzenie nieruchomości

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest zasiedzenie nieruchomości,
 • po ilu latach następuje oraz
 • jakie podatki wchodzą tutaj w grę [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 23 kwietnia, 2018 o 15:23

  Na innych poralach prawniczych piszą , że opłata za wniesienie wniosku o zasiedzenie rzeczy ruchomej to 40 zł . ?
  a 2000 zł jest od zasiedzenia nieruchomości.
  A jaki jest koszt ” wezwania po ogłoszeniu ” jak Pani pisze , gdzie takie ogłoszenie się publikuje , w prasie , na jakiejś stronie sądowej do publicznej wiadomości ? ) . Bo wiadomo jeśli mówimy o zasiedzeniu rzeczy tkiej jak np. motocykl wart 2000-3000 zł to koszty które Pani podała od złożenia wniosku (2000zł ) plus koszty ogłoszenia ( XXX ?) mogą być zaporowe . 🙁

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 19:08

  O ogłoszeniu decyduje sąd. Koszty ustala gazeta – liczony od ilości. liter. Na dzień dzisiejszy jest to opłata ok 900 zł.

  Odpowiedz

  Dariusz 10 lipca, 2018 o 06:57

  Swietne wyjasnienie. Konkretnie krotko do rzeczy. Lacznie z podaniem kosztow. Po polsku zamiast po “paragrafowemu”. Dziekuje bardzo.

  Odpowiedz

  Dariusz 10 lipca, 2018 o 06:58

  Swietne wyjasnienie. Konkretnie krotko do rzeczy. Lacznie z podaniem kosztow. Po polsku zamiast po “paragrafowemu”. Dziekuje bardzo.

  Pani Mecenas.
  “Wykryto duplikat” – wiadomosc jaka dostalem po tekscie j.w. Ten tekst dodalem zeby wyslac moja opinie.
  dg

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: