Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami o zasiedzenie. O zasiedzeniu wiem wszystko! Jeśli jest możliwe wygranie sprawy o zasiedzenie, to ja jestem w stanie to osiągnąć. Prowadziłam setki spraw sądowych. Jeśli i Ty chcesz zasiedzieć nieruchomość, to masz szczęście, że trafiłeś na mój blog.
[Więcej >>>]

Koszty zasiedzenia

Anna Błach01 czerwca 2023124 komentarze

Być może zadajesz sobie pytanie: Jakie są koszty zasiedzenia?

Być może podejrzewasz, że są duże, że nie stać Cię na cały proces ustalenia zasiedzenia nieruchomości na Twoją rzecz, itd.

Przyjrzyjmy się zatem kosztom zasiedzenia. Tym bardziej, że istnieje szansa, iż w razie wygrania sprawy Sąd zasądzi od przeciwnika procesowego całość lub przynajmniej część poniesionych przez Ciebie kosztów.

Nie ma innej możliwości stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości przez zasiedzenie poza przeprowadzeniem sprawy sądowej.

Wiąże się to z kosztami, które jednak są niewspółmierne niskie do wartości nabytego przez zasiedzenie majątku.

Koszty zasiedzenia

Wnoszący o zasiedzenie musi ponieść następujące wydatki:

1. WPIS SĄDOWY

Wpis sądowy w sprawach o zasiedzenie jest stały i został określony w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i wynosi:

 • 2000 zł w przypadku wniosku o zasiedzenie nieruchomości
 • 200 zł w przypadku wniosku o zasiedzenie służebności gruntowej np. służebności drogi koniecznej.

Jednakże należy zaznaczyć, że istnieje możliwość skorzystania z instytucji zwolnienia od kosztów sądowych.

Jest to tzw. prawo ubogich, które polega na tym, że wnioskodawca może złożyć pisemny dodatkowy wniosek o zwolnienie go od wpisu sądowego z uwagi na jego trudną sytuację majątkową, rodzinną, zdrowotną.

Wnioski takie powinna sporządzić również kancelaria prawna w ramach wykonywanego zlecenia na prowadzenie sprawy o zasiedzenie.

2. WYNAGRODZENIE KANCELARII

Koszty pomocy prawnej są ustalane indywidualnie z kancelarią i zależą od stopnia skomplikowania sprawy oraz przewidywanego nakładu pracy.

Wysokość wynagrodzenia jest bardzo zróżnicowana.

ZasiedzenieCzęsto ustalając wysokość swojego wynagrodzenia w sprawach o zasiedzenia opieram się na rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie minimalnych stawek za prowadzenie spraw sądowych.

Stawki te zależne są od przedmiotu sporu, czyli w tym przypadku od wartości nieruchomości.

Dodatkowo spotykam się z wynagrodzeniem od wygranej, zwłaszcza w sprawach o znacznej wartości.

Radzę wtedy negocjować warunki wynagrodzenia w zakresie pomyślnego zakończenia sprawy sądowej. Gwarantuje to, iż wybrana kancelaria i prowadzący w jej imieniu sprawę radca prawny dołożą należytej staranności, by wygrać zasiedzenie w sądzie, bo tylko wygrana zapewnia im drugą część uzgodnionego wynagrodzenia.

3. KOSZTY OPINII BIEGŁYCH SĄDOWYCH

Mogą także pojawić się w trakcie prowadzenia sprawy dodatkowe wydatki na koszty sporządzenia przez biegłych opinii zleconych przez sąd na żądanie wnioskodawcy.

Nie ma reguły co do tego kiedy i w jakich okolicznościach wnioskodawca powinien zażądać sporządzenia opinii sądowej.

Wszystko zależy od indywidualnego toku każdej sprawy, należy uważnie śledzić przebieg postępowania i gdy zajdzie taka konieczność – złożyć wniosek o właściwego biegłego.

Może to być biegły geodeta uprawniony, który sporządzi mapę w celu ustalenia przebiegu granic posiadania działki w terenie, może to być biegły architekt, który sporządzi inwentaryzację budynków znajdujących się na działce.

Jaki jest koszt zasiedzenia - wyjasnia adwokat Anna Błach

Wydatki na biegłego zazwyczaj oscylują w granicach 2000-3000 zł, ale zawsze uzależnione są od nakładu pracy biegłego w sporządzenie opinii.

Tutaj także można wnosić o zwolnienie od kosztów uiszczenia opłaty na biegłego, podobnie jak w przypadku wpisu sądowego.

4. KOSZTY OGŁOSZEŃ

Zdarza się, że konieczne jest poniesienie kosztów ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w piśmie poczytnym w całym kraju (np. Rzeczpospolitej) o toczącym się postępowaniu sądowym.

W ogłoszeniu tym sąd wzywa wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w sprawie.

Ogłoszenia mają miejsce jeśli nie jest znany prawny właściciel nieruchomości albo nieznani są jego spadkobiercy.

Koszt wszystkich takich ogłoszeń wynosi około 1250 zł – w zależności od długości ogłoszenia.

5. KOSZTY ZAŁOŻENIA KSIĘGI WIECZYSTEJ

Koszty założenia księgi wieczystej lub wpisu do księgi wieczystej są upragnionymi i wyczekiwanymi kosztami każdego kto prowadził sprawę o zasiedzenie.

Wydatki na księgę wieczystą są ponoszone z radością, już po uprawomocnieniu się orzeczenia w sprawie o zasiedzenie.

Jeśli nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą to należy złożyć wniosek o wpisanie swojego prawa własności, dołączając do wniosku odpis postanowienia sądu – co kosztuje 200 zł.

Gdy natomiast zasiedziana nieruchomość nie ma księgi wieczystej, a to jest bardzo częste, to koszt założenia nowej księgi wynosi dodatkowo 60 zł.

Zalecamy zakładanie ksiąg wieczystych, bo to zwiększy atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców, a ponadto umożliwi zaciąganie kredytu hipotecznego.

6. ZWROT PONIESIONYCH KOSZTÓW

Warto pamiętać, że istnieje szansa, że w razie wygrania sprawy Sąd zasądzi od przeciwnika procesowego całość lub przynajmniej część poniesionych przez wnioskodawcę kosztów.

Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy przeciwnik procesowy (najczęściej będzie nim formalny właściciel) podejmie aktywną obronę przed zasiedzeniem.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Mufid Majnun on Unsplash

***

Zasiedzenie – uczestnicy postępowania

Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości często okazuje się postępowaniem długim i skomplikowanym.

Nawet jeśli wnioskodawca władał nieruchomością od dziesięcioleci to nabycie przez niego prawa własności nie zawsze okazuje się jedynie formalnością.

Szczególnie kłopotliwą kwestią podczas postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie jest wskazanie [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 27 września, 2020 o 19:01

  Witam, użytkuję prze 20 lat działkę, która nie ma w tej chwili właściciela. Prawowity właściciel zmarł w 1980r. Później przez ok. 10 lat działkę użytkowała jakaś dalsza rodzina, która nie uregulowała spraw własności działki. Nie wiem czy ktoś opłaca podatek od nieruchomości i czy mogę tą działkę zasiedzieć po 20 czy po 30 latach i jaki powinienem przedstawić dokumenty z tego tytułu. Czy jest szansa że mogę wystąpić o zasiedzenie? Czy jacyś dalsi spadkobiercy mogą się również o tą działkę ubiegać? Czy można sprawdzić czy ktoś opłaca podatek od nieruchomości i w jaki sposób?

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 14:07

  30 lat musi minąć odkąd Pan zaczął użytkować. W gminie można próbować ustalić możliwość opłacania podatków. Z tym że raczej nie udzielą informacji jeśli nie ma Pan znajomych tam

  Odpowiedz

  Kamil 12 listopada, 2020 o 19:06

  Dzień dobry,
  Czy przy zasiedzeniu dzialki rolnej wymagana jest opinia bieglego geodety?
  W Ksiedze Wieczystej jest tylko ta dzialka 15arów i granice działki znane sądokładnie mi jako osobie ubiegajacej sie o zasiedzenie oraz wszystkim sasiadom.
  Nie ma zadnego wyodrebniania z innej nieruchomosci.
  Czy w takim razie nie mozna do Sadu napisac wniosku o odstapienie od wskazania opinii bieglego geodety, a tym samym nie ponosic kosztów?
  Czy jesli mam 900zl emerytury moge oprocz wniosku o umozeni kosztow zalozenia sprawy zasiedzenia napisac tez wniosek(jesli jednak Sad powoła bieglego geodete) o zwolnienie z kosztow bieglego geodety?
  Pozdrawiam i dziękuję,
  Kamil

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 14:08

  Jeśli sąd zadecydował że opinia potrzebna to nie radzę występować przeciwko. Możliwe że miał swoje powody. Może Pan składać wniosek o zwolnienie od kosztów

  Odpowiedz

  Agnieszka 10 stycznia, 2021 o 13:11

  Dzień Dobry
  Mam prawo do uzytkowania odgródu w ogrodach działkowych który dostałam w 2009 roku od mojego Ojca. On zaś użytkował go od 2000 roku gdy przeniesiono prawo do użytkowania z poprzedniego użytkownika. Ogrody zostały załozone w latach 1970, teraz okazuje się że część mojej działki (na krórej jest część murowanej altany) nie należy do ogrodów tylko do działki obok (inna księga wieczysta). Czy moge ubiegać się o zasiedzenie tej części?

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:58

  Jeśli działka nie jest w zarządzie działkowców to tak.

  Odpowiedz

  Oliwia 12 kwietnia, 2021 o 19:02

  Dzień dobry,
  Sprawa wygląda następująco :
  W tym roku minęło równe 30 lat od śmierci mojego pradziadka, moja babcia nieustannie zamieszkuję ten dom od urodzenia w międzyczasie rozbudowała dom i zagospodarowała działkę. Po śmierci pradziadka nie było żadnej sprawy spadkowej, babcia miała 7 sióstr do tej pory żyją 3 siostry w tym jedna w niezgodzie. W tym roku babcia chciała złożyć wniosek o zasiedzenie działki budowlanej o powierzchni 2200mkw w raz z budynkiem mieszkalnym rozbudowanym przez nią oraz o działkę rolną, która jest nieużytkiem więc nie można na niej nic uprawiać . Moja babcia nieustannie płaci podatki za dane nieruchomości od 30 lat, w tym czasie nikt inny ze spadkobierców nie wykazał woli zajmowania się nieruchomościami.
  Moje pytanie brzmi następująco : czy jako spadkobierców można uznać siostry babci czy również ich dzieci ?
  Czy podatek 7% po ewentualnym wygraniu sprawy musi zapłacić babcia czy jej spadkobiercy ?

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 14:11

  Siostry babci jeśli żyją. Jeśli zmarły- należy wskazać ich spadkobierców. Babcia musi zapłacić podatek 7%. Jeśli umrze przed uprawomocnieniem się orzeczenia to spadkobiercy nie będą płacili.

  Odpowiedz

  Magdalena 11 czerwca, 2021 o 21:23

  Witam. Moi rodzice zakupili działkę w 1979 roku, założyli księge wieczystą, wybudowali na niej dom i budynki gosodarcze. W 2009 roku rodzice darowali mi działkę wraz z domem i budynkami. Później starostwo dokonało pomiarów nieruchomości w miejscowości, sporzadzono nowe mapy z których wynika, że dokonano przesunięcia granicy w ten sposób, że częśc mojej działki oraz budynek gospodarczy znalazły się w działce sąsiada. Nie wiedzieliśmy o zmianach, dowiedzieliśmy się o nich, gdy ów sąsiad zaczepił mnie w sklepie i wezwał ustnie do zaprzestania korzystania z tej częsci działki, która wcześniej nalezała do nas i którą w dobrej wierze użytkowali najpierw moi rodzice a póżniej ja. Zagroził, że zgłosi sprawę do sądu, jesli nie zareaguje na jego wezwanie. Dał mi miesiąc na zejście z działki. Ja posiadam mapki z 2011 roku, z których wynika, że granice działki przebiegają nadal tak samo, jaki w chwili, gdy rodzice ją zakupili. Proszę o pomoc, co mogę teraz zrobić? Wystąpić o zasiedzenie?

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 11:02

  Oczywiście że wniosek o zasiedzenie należy składać!

  Odpowiedz

  Tomasz 2 maja, 2022 o 08:52

  Dzień dobry Pani Mecenas,
  Chciałbym poruszyć temat zasiedzenia nieruchomości.
  Poniżej przedstawię mój, a właściwie przypadek teścia, który chce posiąść działkę, która sąsiaduje z jego.

  Otóż w 1994 r. teść rozpoczął budowę domu na części działki, która została mu darowana dopiero w 1997 roku. Pozostała część działki Jego rodziców została przez nich nabyta chyba w latach czterdziestych.
  Już na etapie budowy wystąpiły problemy z właścicielem sąsiadującej działki, gdyż jego personalia są znane, ale nikt go nigdy tam nie widział i były problemy ze zgodą na kopanie przyłączy przez jego działkę, ale ostatecznie przyłącza wykonano.

  Teść kosił co jakiś czas cześć tej działki żeby nie roznosiła mu chwastów (około 5 arów) itp. a w 1997-8 roku posadził tam drzewa, które w dniu dzisiejszym są już solidnym małym laskiem.

  Ale do meritum.
  W roku 2015 teść napisał pismo do UM o możliwość zakupu tej części działki, jednakże UM odpisał mu, ze działka ma właściciela i to z nim ma to ustalać.
  Z informacji uzyskanych od sąsiadów Pan ten mieszkał w Niemczech i podobno już nie żyje, ale nikt nic o nim nie wie.
  Teraz ja zakupiłem inną działkę, sąsiadującą z teściami oraz działką zarządzaną przed teścia i przy podziale geodezyjnym był wskazany ten Pan jako osoba, która powinna być na spotkaniu okazywania granic działki.
  Wszyscy sąsiedzi zostali poinformowani listownie, na tego Pana UM nie miał adresu pobytu.
  Znajomy podsunął nam możliwość zasiedzenia i teraz moje pytania:

  1. Podatki – teść nie opłacał podatków za teren, z którego korzystał, gdyż nie miał do tego prawa i żadnego zobowiązania podatkowego, a wyczytałem, ze opłacanie podatków zwiększa szanse na korzystne rozpatrzenie zasiedzenia.

  2. Teść chce ogrodzić teren działki Sąsiada, ale obawia się, że ktoś zacznie go posądzać o przywłaszczenie, bo sąsiedzi wiedzą, jaką faktycznie teść ma swoją działkę. Sąsiedzi wiedzą, że działka którą użytkuje nie jest jego.

  3. Regularnie korzystamy z tej działki, kosząc jej cześć, robiąc na niej ogniska itp.

  4. Czy mimo iż użytkował Teść tylko część działki może starać się o zasiedzenie całości działki, żeby nie bawić się w dodatkowe pomiary geodezyjne?

  5. Jest szansa w naszym przypadku aby starać się o zasiedzenie w 2024 roku? Czy należy jeszcze teraz poczynić jakieś kroki, które pozwolą korzystniej rozpatrzyć przez Sąd zasiedzenie na naszą korzyść?

  Z wyrazami szacunku,
  Tomasz

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:47

  Dzień dobry. Poczekać należy 30 lat od dnia objęcia działki sąsiedniej, dalej dbać, podatki niekonieczne. Najlepiej jednak ogrodzić ta działkę.

  Odpowiedz

  Magda 24 maja, 2022 o 13:09

  Dzień dobry Pani Mecenas,
  czy można zasiedzieć część spółki leśnej, której podział przez geodetę został dokonany jeszcze przez dziadka wiele lat temu? Dokonany podział dotyczy wyłącznie użytkowania lasu przez współposiadaczy samoistnych i jest zgodny z udziałami oraz składką na podatek – brak księgi wieczystej – stan ustalony jako współposiadanie samoistne. Sporządzona została mapa, w terenie nadal znajdują się ustalone kiedyś punkty graniczne. Wg dokumentacji współposiadaczem jest nieżyjący dziadek, więc musiałabym się ujawnić jako nowy posiadacz, aktualny płatnik podatków. Czy prawo do zasiedzenia przysługuje mi nadal biorąc pod uwagę krótki czas wystąpienia o zasiedzenie od momentu ujawnienia?

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:39

  Przedmiotem zasiedzenia jest własność nieruchomości a nie spółki. Bardzo trudno jest zasiedzieć jednemu wspolwlascielowi udziały w nieruchomości należącej do pozostałych współwłaścicieli. Należy udowodnić że pozostali współwłaściciele świadomie porzucili swoją współwłasność. Zgodnie z kodeksem cywilnym każdy że współwłaścicieli ma prawo korzystać z nieruchomości ale nie ma obowiązku. Więc może ale nie musi korzystać.

  Odpowiedz

  maciek 14 września, 2022 o 11:54

  Dzień dobry Pani Mecenas,
  Jak długo powinna potrwać sprawa o zasiedzenie, jeśli wszystkie dokumenty zostały złożone do sądu a ten z kolei po zapoznaniu się ze sprawą wyznaczył termin rozprawy.
  Dodam, że przedmiotem sprawy jest grunt orny, status własnościowy to oczywiście: władanie samoistne, osoba wnioskująca o uzyskanie prawa własności z tytułu zasiedzenia nie wskazała żadnych spadkobierców lub innych osób zainteresowanych, gdyż ich nie ma lub nie zna. Natomiast są wskazani świadkowie potwierdzający, że wnioskodawca faktycznie uprawia grunt, plus dodano potwierdzenia opłat podatku i zdjęcia dokumentujące prace na danym gruncie.

  Precyzując pytanie ?? Czy to jest kwestia jednej rozprawy czy kilku, gdzie odrębnie przesłuchany będzie wnioskodawca, świadkowie?? W którym momencie i czy w ogóle sąd powoła biegłego lub zamieści ogłoszenie w monitorze sądowo gospodarczym, bo poinformować potencjalnych zainteresowanych (tzn czy już przed pierwszą sprawą czy w konkretnym momencie) ?? Czy potrzebny jest architekt, geodeta jeśli działka jest wyznaczona i nie stanowi żadnego sporu, (tzn wszystkie sąsiednie działki zostały geodezyjnie wyznaczone i z każdej strony grunt stanowiacy przedmiot sprawy posiada granice(tzw “paliki”) ??
  W którym momencie należy opłacić 7% od potencjalnego uzyskania prawa do nieruchomości??

  Odpowiedz

  Anna Błach 15 września, 2022 o 09:15

  Sprawa może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy od sądu. Sąd nie ma terminów na rozpoznanie sprawy. Możliwe że w Pana przypadku nie będę, ie konieczności wyznaczenia działki przez geodeta. Podatek należy uiścić do Us gdy orzeczenie będzie prawomocne.

  Odpowiedz

  Paulina 21 grudnia, 2022 o 01:29

  Dzień dobry
  Mój tata wygrał sprawę o zasiedzenie działki, czy sąd przesyła dokument potwierdzający jego decyzję po jej uprawomocnieniu się ?
  Minęło już ok. 2 miesiące od wizyty w sądzie kiedy zostało potwierdzone zasiedzenie – Tata nie dostał żadnego potwierdzenia pisemnego. Czy sam ma się udać do sądu? Jak dalej postępować?
  Dziękuję i Pozdrawiam
  Paulina

  Odpowiedz

  Anna Błach 21 grudnia, 2022 o 07:12

  Sąd nie przesyła z urzędu potwierdzenia. Należy wystąpić z wnioskiem i wydanie odpisu prawomocnego orzeczenia. Najlepiej w 2-3egzemplarzach.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: