Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami o zasiedzenie. O zasiedzeniu wiem wszystko! Jeśli jest możliwe wygranie sprawy o zasiedzenie, to ja jestem w stanie to osiągnąć. Prowadziłam setki spraw sądowych. Jeśli i Ty chcesz zasiedzieć nieruchomość, to masz szczęście, że trafiłeś na mój blog.
[Więcej >>>]

Zasiedzenie na rzecz osoby niewskazanej we wniosku

Anna Błach03 czerwca 20237 komentarzy

W trakcie postępowania sądowego w sprawie o zasiedzenie może okazać się, że sąd uzna, że zasiedzenie jest co prawda zasadne, ale na rzecz osoby, która wniosku nie złożyła.

Co wtedy?

Zasiedzenie na rzecz osoby niewskazanej we wniosku

Czy możliwe jest zasiedzenie na rzecz osoby niewskazanej we wniosku?

Czy sąd może z urzędu stwierdzić zasiedzenie na jej rzecz?

W orzecznictwie nie było jednomyślności w tym zakresie, czasami sąd prowadzący sprawę o zasiedzenie stwierdzał nabycie własności przez zasiedzenie na rzecz osoby nie objętej żądaniem wniosku o zasiedzenie a czasami nie.

Bo przecież zdarzało się nie raz, że wnioskodawca zażądał stwierdzenia zasiedzenia na swoją rzecz, a świadkowie powołani w sprawie zeznali, że w ich ocenie to nie on był posiadaczem samoistnym a np. jego ojciec.

Jeśli również inne dowody potwierdzały, że nie tylko wnioskodawca zachowywał się na nieruchomości jak właściciel, to sąd miał dylemat jakie orzeczenie wydać w sprawie.

Ostatecznie jednak problem prawny został wyjaśniony.

Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 11 czerwca 2015 r., III CZPP112/14 rozstrzygnął tą rozbieżności przesądzając, że sąd prowadzący sprawę o zasiedzenie jest związany żądaniem wniosku w zakresie podmiotowym.

Nie może więc z  urzędu stwierdzić nabycie zasiedzenia na rzecz osoby, która wniosku na siebie nie składała.

Zasiedzenie na rzecz osoby niewskazanej we wniosku – małżonkowie

Zaraz potem pojawiły się kolejne wątpliwości.

A mianowicie czy sąd może orzec o nabyciu własności przez zasiedzenie na rzecz obojga małżonków, mimo że we wniosku wskazany został tylko jeden z nich.

Wtedy też zareagował Sąd najwyższy. W uchwale z dnia 19 października 2017 r. III CZP 49/17 czytamy:

​Stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości może nastąpić tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania także wtedy, gdy z ich twierdzeń oraz ustaleń sądu wynika, że na skutek zasiedzenia nieruchomość weszła do majątku wspólnego wnioskodawcy oraz jego małżonka, którego wniosek nie dotyczył. W takiej sytuacji sąd powinien jednak zwrócić uwagę uczestników na ewentualną potrzebę zmiany wniosku.

Orzecznictwo to wskazuje jedno, wniosek o zasiedzenie musi być przygotowany rzetelnie do tego stopnia, by przewidywał kto może w oczach sędziego zasiedzieć nieruchomość.

Jeśli w trakcie postępowania dowody będą wskazywać, że zasiedzenie należne jest innej osobie niż wskazana we wniosku to należy to prostować. Z urzędu sam bowiem sąd nie zareaguje.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Harli Marten on Unsplash

***

Koszty zasiedzenia

Być może zadajesz sobie pytanie: Jakie są koszty zasiedzenia?

Być może podejrzewasz, że są duże, że nie stać Cię na cały proces ustalenia zasiedzenia nieruchomości na Twoją rzecz, itd.

Przyjrzyjmy się zatem kosztom zasiedzenia [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Rafał 24 sierpnia, 2020 o 10:54

    Pani mecenas jedno pytanie z zakresu zasiedzenia, będę wdzięczny za pomoc. Tata chce zasiedzieć nieruchomość w której zamieszkuje do dzisiaj, a którą w 81 roku otrzymał od swojej matki darowizną ale bez aktu notarialnego. Do 2002 roku mieszkał tam razem z żoną (wtedy zmarła). Czy można przyjąć, że jest on posiadaczem samoistnym od 81 roku, czy dopiero od 2002 roku od śmierci żony? Dziękuję 🙂

    Odpowiedz

    Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 18:57

    Od 81 r.

    Odpowiedz

    Kamil 7 marca, 2022 o 23:54

    Widać, że na zasiedzeniu zna się Pani najlepiej 😉 pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

    Odpowiedz

    adam 23 września, 2022 o 08:46

    Dzień dobry, a jak to wygląda w przypadku sporu granicznego, jeżeli sprawa o rozgraniczenie trafiła do sądu , i osoba ma w posiadaniu samoistnym nieruchomość 40 lat ale nie złożyła wniosku o zasiedzenie. Czy sąd przy takim sporze sam orzeknie zasiedzenie ? Czy nie będzie brał tego pod uwagę, i orzeknie tak jak powinna być granica jak są kamienie graniczne .

    Odpowiedz

    Anna Błach 23 września, 2022 o 09:09

    Sąd stwierdza granice zgodnie z wyznaczonymi punktami granicznymi na starych mapach. Jeśli to jest niemożliwe to w oparciu o ostatni stan spokojnego posiadania. Decydujące znaczenie będzie miała opinia Geodety. Jeśli będzie on w stanie rozgraniczyć w oparciu o stare mapy to sąd nie będzie poruszał posiadania i faktycznego przebiegu granicy. Jeśli jeden z sąsiadów posiadał samoistnie część działki drugiego to może złożyć wniosek o zasiedzenie tego fragmentu w sprawie o rozgraniczenie. I sąd wyda dwa rozstrzygnięcia tzn rozgraniczy i stwierdzi zasiedzenie.

    Odpowiedz

    adam 11 listopada, 2022 o 23:58

    Dzień dobry. Mam sporną granice z sąsiadem i teraz pytanie . Jest szkic polowy który był wykonany przy wydzieleniu działki sąsiada-Szkic z lat 60, została wyznaczona działka itp. Są pomiary. Jednak ktoś kto wyznaczał działkę źle ją wyznaczył i w latach 65 przy kolejnym podziale nieruchomości zostały wykonane nowe pomiary i został wykonany nowy szkic polowy. Więc ostatni szkic z lat 65 ale różni się od pierwotnego . Który powinien być brany pod uwagę przy rozgraniczeniu ? I jaki dokument jest najważniejszy przy mierzeniu działki?

    Odpowiedz

    Anna Błach 15 grudnia, 2022 o 21:08

    Nowe pomiary są ważniejsze. Jeśli są wątpliwości można złożyć wniosek o rozgraniczenie.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: