Zasiedzenie – uczestnicy postępowania

Anna Błach        06 maja 2017        14 komentarzy

Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości często okazuje się postępowaniem długim i skomplikowanym. Nawet jeśli wnioskodawca władał nieruchomością od dziesięcioleci to nabycie przez niego prawa własności nie zawsze okazuje się jedynie formalnością.

Szczególnie kłopotliwą kwestią podczas postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie jest wskazanie dotychczasowego prawnego właściciela danej nieruchomości. Jest on bowiem najbardziej zainteresowany wynikiem postępowania (grozi mu bowiem utrata własności nieruchomości) i dlatego też powinien brać udział w postępowaniu. Sąd przestrzega tej zasady i dąży do tego, by właściciel został zawiadomiony o toczącym się postępowaniu.

Sąd najczęściej wzywa wnioskodawcę do wskazania właściciela lub jego następców prawnych zakreślając do tego 7- lub 14- dniowy termin. Tymczasem właściciele są często nie znani z miejsca pobytu – ich dane zawarte w wypisie z rejestru gruntów czy księdze wieczystej są już nieaktualne, a jako że nie interesowali się nieruchomością od dziesięcioleci wnioskodawca ani jego sąsiedzi nie znają ich osobiście. Termin jednak został przez Sąd zakreślony i mija nieubłaganie.

Co wtedy zrobić?

Ostatecznym sposobem poszukiwania właściciela jest zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w Rzeczypospolitej, a także w budynku sądu czy gminy wzywającego wszystkich zainteresowanych do udziału w sprawie (wskazywał na to Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5.III.1996 r.).

Osoba występująca o stwierdzenie zasiedzenia zobowiązana jest też wskazać wszystkie inne osoby zainteresowane wynikiem postępowania. Powinni zatem zostać wskazani inni poza wnioskodawcą posiadacze samoistni danej nieruchomości oraz jej posiadacze zależni, np. najemcy, dzierżawcy. Zainteresowanymi są także posiadacze gruntów sąsiednich, jeśli roszczą sobie prawa do własności danej nieruchomości lub przygranicznych pasów gruntu

Osoby zainteresowane mają status uczestników postępowania i mogą aktywnie działać, popierając złożony wniosek o zasiedzenie lub zwalczając go powołując dowody na poparcie swojego stanowiska.

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości powinna złożyć osoba, która jest posiadaczem samoistnym. Posiadacz taki faktycznie włada daną nieruchomością, jak jej właściciel. Posiadacz samoistny musi więc mieć rzeczywistą władzę nad nieruchomością oraz posiadać wolę władania tą nieruchomością, tak jakby był jej właścicielem. Inaczej mówiąc, posiadacz samoistny musi czuć się właścicielem, a ponadto jego przekonanie musi być uzewnętrznione np. przez uprawianie gruntu rolnego, wybudowanie domu na działce budowlanej, ogrodzenie działki i płacenie podatków.

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wons Elżbieta Grudzień 14, 2016 o 20:47

Dobry wieczór. Czy mam szansę stać się właścicielka działki gminnej, o istnieniu której dowiedziałam się ostatnio. Zajmuje ona całą długość od strony ulicy,na tej działce stoi wyremontowany budynek gospodarczy. Uwłaszczenie nastąpiło w 1994,nikt nas o tym fakcie nie poinformował. Moja rodzina jest właścicielem od 1865 roku. Co więcej,trzy lata temu dostałam pozwolenie na ścięcie 3 dębów z gminnej działki! Do tego dokumentu jest dołączona mapka, gdzie cały teren jest oznaczony jako moja działka i tylko z brzegu jest inny numer,jak się okazuje gminnej działki.

Odpowiedz

Anna Błach Maj 11, 2017 o 19:24

Za mało danych mam do sformułowanie kategorycznej odpowiedzi. Podejrzewam tylko, że nie będzie to możliwe. Radze skontaktować się z adwokatem na osobistą poradę prawna w celu uzyskania jednoznacznej opinii.

Odpowiedz

Anna Styczeń 30, 2017 o 00:16

Witam,
czy jeśli jest skomplikowana sprawa spadkowa, ale na nieruchomości jest budynek, w którym mieszkają jedni ze spadkobierców (ojciec z córką), to czy ta córka (ma już 30 lat) może sama złożyć wniosek o zasiedzenie? Jej ojciec żyje, ale jest alkoholikiem.
Pozdrawiam,
Anna

Odpowiedz

Anna Błach Maj 11, 2017 o 18:50

NIE MOŻE PANI. Chyba że jest Pani spadkobiercą swojej matki, która była w związku małżeńskim z ojcem i kontynuuje Pani posiadanie samoistne matki. Wtedy może Pani wnosić o zasiedzenie jedynie udziału w nieruchomości.

Odpowiedz

Dawid Maj 31, 2017 o 17:21

WITAM MOJA SPRAWA WYGLADA NASTEPUJACO. MOJ OJCIEC ZMARŁ W 2015 ROKU I BYŁ POSIADACZEM 4/5 CZESCI NIERUCHOMOSCI A W 1/5 CZESCI BYŁ POSIADACZEM JAKIS WUJA KTÓREGO NAWET NIE ZNAM I NIGDY GO NA OCZY NIE WIDZIAŁEM OJCIEC OBRABIAŁ POLE W 5/5 CZESIACH I PŁACIŁ PODATKI NA TO WSZYSTKO A TAMTEN WUJA SIE NIE INTERESOWAŁ TA SWOJA CZESCIA . WSZYSTKIM SIE OPEKOWAŁ OJCIEC I TERAZ JEST TAKA SYTUACJA ZE JA JESTEM JEDYNYM SPADKOBIERCA PO OJCU .I JESTEM POSIADACZEM SAMOISTNYM OD 2015 ROKU I CHCIAŁBYMN COS ZROBIC Z TA 1/5 CZESCI TYLKO NIE WIEM JAK SIE ZA TO ZABRAĆ I NIE WIEM Z JAKIMI KOSZTAMI JEST TO ZWIAZANE . BO CHCIAŁBYM ZEBY BYC WAŁAŚCICIELEM W 5/5 CZEŚCI PROSZE O ODPOWIEDZ

Odpowiedz

Maria Październik 14, 2017 o 14:14

Dzień dobry. Może Pani może mi pomóc. Mam już gotowe wszystko do złożenia wniosku o zasiedzenie. Zaświadczenia że płacę podatki i dwóch świadków którzy potwierdza że od wielu lat zajmuje się działka. Problem tylko w określeniu uczestników. Działka należała do babci i ona jest właścicielką. Problem w tym że dawno nie żyje tak jak moi rodzice. Nie było robionych postępowań spadkowych. Babcia oprócz mojego ojca miała jeszcze jednego syna który wyjechał za granicę dawno temu i nie mamy z nim kontaktów. Ani też z jego dziećmi. Kogo wskazać jajo uczestnika? Jakie dokumenty przedłożyć. Mam akt zgonu babci i rodziców. Boję się że sad mi odrzuci wniosek bo nie wskazałem pozostałych kuzynów Ale nie chce ich szukać gdzieś po Europie. Jak to najlepiej rozegrac? Będę wdzięczna za informację.

Odpowiedz

Grażyna Październik 19, 2017 o 22:27

Dobry wieczór
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych
w sprawie o zasiedzenie
czy ten wniosek powinnam złożyć przed wnioskiem o zasiedzenie ile musi upłynąć czasu pomiędzy złożeniem wniosków, czy mogę doliczyć okres zasiedzenia swoich rodziców

Odpowiedz

Natalia Październik 22, 2017 o 12:45

Witam serdecznie mam pytanie dotyczące zasiedzenia.Moja babcia mieszka w domu od 39 lat oczywiście opłaca wszystkie podatki i dba o nieruchomość.pytanie czy jest możliwość uzyskania zasiedzenia jeżeli dwóch właścicieli czyli jej rodzice nie żyją A podział został wykonany tylko po jednym z nich.Jak to wszystko załatwić?

Odpowiedz

Krystyna Listopad 30, 2017 o 15:31

Witam .Mam problem .Jako 8 -mio letnie dziecko zostałam zabrana przez siostrę mojego taty na wychowanie było to 44 lata temu .Ciocia zmarła bez testamentu . wujek ożenił się drugi raz . Póżniej on też zmarł zapisując drugiej żonie swoją część w lutym. również ona zmarła zapisując wnukom swoją częsć . pytanie moje brzmi cz mogę starać się o zasiedzenie .Cały czas tu mieszkam opłacam rachunki które są na mnie i męża . Podatek od nieruchomości jest na zmarłego wujka ale też go płacę. Proszę o poradę co mam zrobić .Pozdrawiam .

Odpowiedz

Anna Błach Listopad 30, 2017 o 17:17

Zasiedzenie można nastąpić tylko na rzecz osoby, która władała nieruchomością samodzielnie jak właściciel przez 30 lat. Prosze zadać sobie pytanie czy przez 30 lat zachowywała się Pani jak właściciel wobec nieruchomości. Posiadacz samoistny dba o nieruchomość, remontuje budynki, grodzi działkę, wycina drzewa, uprawia rolę, wypasa zwierzęta na łące i płaci podatki. Czy wykonywała Pani te czynności czy też wykonywał je zmarła ciotka z mężem?

Odpowiedz

Maria Luty 21, 2018 o 18:24

Brat wystąpił do sądu z wnioskiem o zasiedzenie – zła wiara,
jednak nasi rodzice ponad 40 lat temu przekazali „sporną” nieruchomość na rzecz brata(umowa)
co w takiej sytuacji, ja jako uczestniczka powininnam zrobić?
Czy to prawda, że mogę wnieść o oddalenie wniosku brata ? Po co w takim razie brat wystąpił do sądu?
Chce mnie kosztami obciążyć ?

Odpowiedz

Anna Błach Luty 27, 2018 o 09:12

Po 30 latach nieprzerwanego posiadania całej nieruchomości jak właściciel brat ma prawo złożyć wniosek o zasiedzenie. Zrobił to bo prawdopodobnie nie mógł się z Panią porozumieć. I wtedy jedyna możliwością dla niego otrzymania całej własności było założenie sprawy o zasiedzenie Pani udziałów z uwagi na okoliczność że przez 30 lat nie wykonywała Pani praw właścicielskich wobec spornej nieruchomości. Brat może złożyć wniosek o obciążenie Pani kosztami wpisu sadowego i adwokata – ale rzadko jest taki wniosek uwzględniany w postępowaniu tego typu (czyli nieprocesowym). Może Pani oczywiscie zająć stanowisko w sprawie i np. wnosić o oddalenie wniosku o zasiedzenie. Ale najlepiej złozyc dowody na poparcie swojego wniosku.

Odpowiedz

Janusz Marzec 19, 2018 o 15:54

Stałem się z woli sądu i na wniosek powoda uczestnikiem sprawy o zasiedzenia nieruchomości. Z uwagi na odległość i brak zainteresowania przedmiotem sprawy nie mam ochoty jechać 600 km w jedną stronę. Czy muszę w tej sytuacji stawić się na rozprawie? Nadmieniam, ze przedmiotowa nieruchomość była własnością mojego dziadka, nie zostawił on testamentu a powód nie ma żadnego dokumentu stwierdzającego przekazanie oraz dowodu zapłaty
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Anna Błach Marzec 19, 2018 o 17:56

Może Pan wnosić o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na Pana miejsce zamieszkania- sąd może uwzględnić taki wniosek ale nie musi bo jest Pan uczestnikiem. Przyjazd na rozprawę jest Pana prawem a nie obowiązkiem. Jeśli Pan się nie stawi to straci Pan możliwość zajęcia osobiście stanowiska w sprawie na sali. Może Pan natomiast złożyć stanowisko na piśmie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: