Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami o zasiedzenie. O zasiedzeniu wiem wszystko! Jeśli jest możliwe wygranie sprawy o zasiedzenie, to ja jestem w stanie to osiągnąć. Prowadziłam setki spraw sądowych. Jeśli i Ty chcesz zasiedzieć nieruchomość, to masz szczęście, że trafiłeś na mój blog.
[Więcej >>>]

Zasiedzenie służebności drogi

Anna Błach26 maja 2023139 komentarzy

Kodeks cywilny wskazuje, że służebność gruntowa może być nabyta również przez zasiedzenie.

Może się tak stać tylko w wypadku, gdy służebność polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.

Zasiedzenie służebności drogi

Co to jest służebność gruntowa?

Służebność gruntowa to prawo, które polega na obciążeniu jednej nieruchomości (tzw. nieruchomość obciążona), w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości (tzw. nieruchomości władnąca).

Właściciel nieruchomości władnącej dostaje uprawnienie do korzystania w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej np. do przejazdu i przechodu przez drogę należącą do sąsiada.

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

Stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej następuję na podstawie postanowienia Sądu, zatem w celu zasiedzenia niezbędne jest skierowanie do sądu wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności.

Właściwym do rozpoznania takiej sprawy będzie sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, na której zlokalizowana jest droga będąca przedmiotem zasiedzenia.

Przez trwałe i widoczne urządzenie należy rozumieć trwałą postać widocznego przedmiotu będącego rezultatem świadomego działania człowieka, który ponadto odpowiada treści służebności pod względem gospodarczym.

Nie może ono zatem powstać wskutek działania sił natury. Charakter tego urządzenia ma być trwały, a nie chwilowy, i musi ono być widoczne.

Zgodnie z orzecznictwem i praktyką sądową przykładami trwałego i widocznego urządzenia na nieruchomości, będą: rowy odwadniające, nasypy, rury, studnie, groble, utwardzenia na gruncie szlaku drożnego, mostki widoczne na powierzchni ziemi wraz z dołączonymi do nich rurami kanalizacyjnymi znajdującymi się pod powierzchnią gruntu.

Samo przejeżdżanie przez grunt niemający urządzonej drogi nie może doprowadzić do zasiedzenia.

Także wskutek jedynie zniwelowania terenu i zasypania nierówności nie powstaje utwardzony konkretny szlak drożny o wytyczonym przebiegu. Nie jest to bowiem wynik świadomego i pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania drogi.

Co więcej, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2011r. jedynie wykonanie trwałego i widocznego urządzenia przez samego posiadacza nieruchomości w zakresie służebności gruntowej drogi dojazdowej jest przesłanką zasiedzenia tej służebności.

Dla stwierdzenia zasiedzenia służebności gruntowej (podobnie jak zasiedzenia nieruchomości) wymagane jest samoistne posiadanie gruntu przez 20 lat, jeżeli posiadacz jest w dobrej wierze.

Jeżeli posiadacz jest w złej wierze nabycie własności może nastąpić po 30 latach. Nieprzerwane posiadanie samoistne to faktyczne władanie rzeczą jak właściciel, wykonywane w sposób ciągły.

Co powinien zawierać wniosek o zasiedzenie drogi?

We wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej należy opisać przebieg drogi. Należy również wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości przez, które przebiega służebność będąca przedmiotem zasiedzenia.

Niezbędne jest również wskazanie na czym polega trwałe i widoczne urządzenie wykonane na cudzym gruncie i przez jaki okres czasu korzystano z trwałego i widocznego urządzenia.

We wniosku powołać należy wszelkie dowody, które potwierdzą istnienie przesłanek uzasadniających stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej.

Masz pytanie? Napisz do mnie bezpośrednio korzystając z tego formularza:

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Anna Błach
    adwokat
    radca prawny

    Photo by Laurel and Michael Evans on Unsplash

    ***

    Zasiedzenie czy uwłaszczenie

    Pytanie: Zgodnie z księgą wieczystą właścicielami ziemi są osoby nieżyjące już ponad 60 lat. Od tego też czasu najpierw mój ojciec, a teraz ja uprawialiśmy te ziemie.

    Mój ojciec nie żyje i teraz już nikt nie pamięta czy była jakaś umowa, na podstawie której zaczął on uprawiać ziemie.

    Chciałbym w końcu uregulować stan prawny ziemi, przekazać ją synowi [Czytaj dalej…] 

    W czym mogę Ci pomóc?

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

      { 29 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

      Joanna 21 lutego, 2021 o 01:06

      Witam, posiadam działkę, do której ustanowiona jest wyrokiem Sądu służebność drogi koniecznej (przejścia i przejazdu) na całej szerokości i w granicy sąsiedniej działki (właściciel nie ustalony), na rzecz każdorazowego właściciela. Wyrok z 2009r. Droga nie jest utwardzona. Czy jeśli ja teraz w 2021 roku ułożyłaby kostkę brukową to za 8 lat mogłabym wnioskować o zasiedzenie? Czy wówczas stanę się właścicielem tej działki, w której granicach mam drogę. Zostanę wpisana do KW i mogę ja przyłączyć do swojej działki? Jeżeli poprzedni właściciel nabył tę działkę w 1999 i musiał już wcześniej jakoś dojeżdżać do niej, zapewne już przez tę drogę. Czy jest szans stwierdzenia zasiedzenia już 2021? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

      Odpowiedz

      Anna Błach 8 marca, 2022 o 14:49

      Sprzedać nie mogą, chyba że uzyskają orzeczenie z zasiedzeniem tych działek. Wtedy nabędą własność i prawo do sprzedaży. Mogą natomiast teraz przenieść posiadanie na nabywców. Nalezy sprawę wyjaśnić tj ustalić ile lat maja działki w swoim ogrodzeniu i na jakiej podstawie

      Odpowiedz

      Michał 8 marca, 2021 o 08:48

      Dzień dobry, czy mogę skorzystać z przepisów o zasiedzenie drogi dojazdowej, jeśli co prawda od wieli lat korzystam z utwardzonej drogi sąsiada (utwardzenie wspólnymi siłami), ale w teorii mam inny dojazd – służebność przez inną działkę z której nigdy nie korzystałem, bo jest ona bardzo niewygodna. Czyli w teorii nie potrzebuję tej nowej służebności.

      Odpowiedz

      Angelika 9 kwietnia, 2021 o 19:24

      Witam mam pytanie odnośnie zasiedzenia drogi. od ponad 25 lat wchodze i podjezdzam autem pod dom na droge ktora jest przy drodze gminnej i do tej pory była to droga niby wspolna bo oprocz mnie dojezdza nia dwoch sasiadów ktorzy mieszkaja wyzej od roku jeden z sasiadów twierdzi ze ta droga jest jego i ze postawi przy samym wjezdzie brame i tym samym zablokuje mi wjazd pod dom i mówi ze moge sobie przelozyc bramke bezposrednio od strony drogi gminnej czy da się cos z tym zrobić czy mam szykowac się na zmiane bramki.

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 18:45

      Zasiedzenie służebności drogi koniecznej tylko jeśli wybudowała Pani widoczne trwałe urządzenie. Jeśli w innym miejscu ma Pani dostęp do drogi publicznej to nie jest możliwe ustanowienie służebności odpłatnej.

      Odpowiedz

      basik 13 kwietnia, 2021 o 19:38

      Witam serdecznie co mam zrobić mój brat darował mi połowę domu której współwłaścicielem jestem od 2007r. aby dojechać do domu przejeżdżam od lat drogą szutrową ugniecioną którą jest od zawsze poprowadzona do budynku, ponieważ to jest dom jeszcze po naszych dziadkach. więc ja wychowałam się w tym domu, przechodziłam, przejeżdżałam i zawsze było dobrze. ale aby dojechać do domu przejeżdżam jakiś kawałek drogą która leży tylko i wyłącznie na działce mojego brata. Ale sytuacja rodzinna się dość zmieniła, nie dogadujemy się w różnych kwestiach i brat wygraża że zamknie mi dojazd do domu, że rzekę będę musiała wchodzić aby dość do części wspólnej na której stoi dom. i pytanie czy do sądu dać wniosek o ustanowienie drogi koniecznej czy o zasiedzenie służebności drogi bo od przeszło 35 lat uczęszczałam tą drogę bo innej drogi nie ma do drogi gminnej(głównej). Proszę o pomoc

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 18:41

      Albo zasiedzenie jeśli wzniósł Pan widoczne trwałe urządzenie na drodze (asfalt, kostka, żużel, kamienie) albo odpłatna służebnośc drogi koniecznej.

      Odpowiedz

      Ewa 23 maja, 2021 o 00:05

      Witam, moja sprawa jest trochę inna. Sąsiad 9lat temu zrobił sobie bramę do posesji przez początek mojej prywatnej drogi. Ja wiedziałam że jest nie tak, teraz położył kostkę brukową na swoim wjeździe i mojej drodze. Sąsiad ma dostęp do drogi gminnej, ale bo było mu bliżej zrobił wjazd z mojej drogi. Dopóki nie było kostki nie martwiło mnie to, teraz poinformowałam go że chcę aby wjazd nie był z mojej drogi, dałam mu czas 5lat na zmianę i chcę opłatę miesięczną 50-100zl za korzystanie z mojej własności. Sąsiad żąda zwrotu-pokrycia kosztów przeniesienia bramy, kostki, nowych nasadzeń na działce i wszystkich kosztów z tym związanych kwocie 50tysiecy złotych. Dodam że jego nasadzenia są tegoroczne. Czy jestem zobowiązana pokryć mu te koszty? Dodam że sąsiad chce 15lat na przeniesienie bramy lub bez opłaty dożywotnio bo nie powiedziałam wcześniej. Sąsiad utrzymuje że nie był świadomy faktu i kupując do z działką 9lat temu i stawiając płot nie opierał się mapami, twierdzi że dopiero teraz zorientował się w sprawie. Proszę o poradę

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 18:38

      Wszystko zależy od ustaleń jakie były z sąsiadem. Jesli nie było Pana zgody to powinien Pan mu to oświadczyć. Wtedy wszystkie rzeczy naniesione na Pana ziemię musiałby sąsiad usunąć nie mając roszczenia o zwrot nakładów. Obecnie jeśli Pan tylko tolerował jego działania jako tymczasowe i zmienił Pan zdanie wskutek okoliczności zewnętrznych to przed sądem różnie może być. Generalnie to Pan jest na prawie a sąsiad musi wszystko udowodnić co moim zdaniem będzie łatwe do obalenia dla Pana adwokata przed sądem.

      Odpowiedz

      Andrzej 18 czerwca, 2021 o 01:30

      Witam, pochodzę z mazowsza 6 lat temu dostałem działkę w spadku od rodziny. Przez działkę przechodzi droga która należy do mnie ale bodajże dziadkowie w księgach wieczystych nakazali nadać przejazd sąsiadowi ponieważ wcześniej go nie miał. Aktualnie sąsiad ma dwa dojazdy do działki i ten mój jest gorszy, działkę planuje sprzedać ale przez drogę traci na wartości co robić?

      Odpowiedz

      Anna Błach 8 marca, 2022 o 11:58

      Jeśli korzystają z dojazdu to nie ma podstawy do usunięcia wpisu w księdze wieczystej. Wtedy można usunąć wpis tylko za zgodą uprawnionego do przejzadu.

      Odpowiedz

      Justyna 9 października, 2021 o 14:16

      Dzień dobry.

      Jeśli jest Pani w stanie odpowiedzieć na moje pytanie to będę bardzo wdzięczna. Co w sytuacji kiedy w akcie notarialnym jest czarno na białym że działka ma dostęp do drogi publicznej a jak się okazuje takiego dostępu nie ma? Urząd twierdzi że droga do której przylega działka nie jest droga gminna i nie ma na nią ksiagi wieczystej. Nie wiadomo kto jest właścicielem. Twierdza również, że utrzymują drogę naprawiają, odśnieżają i droga nigdy nie stanie się publiczna jedynie wewnętrzna. Oczywiście własciciele pobudowanych dookoła domow długo długo wcześniej nie mają problemu z dojazdem, to nie jest działka w szczerym polu. Dziwi mnie dlaczego gmina dba o nieswoje drogi (są tam 2 ślepe odnogi) i dlaczego w akcie notarialnym znalazł się zapis, że działka ma dostęp do drogi publicznej a nawet nie ma służebności. Nawet przyłącza gaz, woda idą w drodze.

      Odpowiedz

      Anna Błach 8 marca, 2022 o 14:41

      Zdarzyła mi się kilka razy taka sytuacja. Należy złożyć wniosek albo o zasiedzenie drogi koniecznej albo o ustanowienie służebności drogi koniecznej – adwokat powinien zdecydować którą z opcji wybrać

      Odpowiedz

      Tomek 15 października, 2021 o 09:49

      Witam,
      Czy jest możliwa służebność drogi przez zasiedzenie w sytuacji kiedy 1 sąsiad udostępnił przejazd odsuwając się ze swoim ogrodzeniem o 1 metr od granicy ( drugi o 3,5), niestety było to na tzw.gębę. Nie jest to zapisane w dokumentach. Teraz chcielibyśmy zrobić porządek w dokumentach ale sąsiad nie bardzo chce się na to zgodzić. Przejazd jest możliwy ale bez zapisu w aktach nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu.
      Działka jest bardzo długa, dojazd z jednej strony jest z drogi publicznej, z drugiej strony jest właśnie dzięki odsunięciu się sąsiadów od granicy i tu chcielibyśmy mieć do niej dojazd.
      Czy jest szansa na uzyskanie tu służebności?

      Odpowiedz

      Anna Błach 8 marca, 2022 o 12:03

      Przez zasiedzenie pod warunkiem wybudowania widocznego, trwale związanego urządzenia z gruntem (np. mostek, utwardzenie drogi). Natomiast łatwiejsze może okazać się ustanowienie służebności drogi koniecznej za wynagrodzeniem.

      Odpowiedz

      Krzysztof 20 listopada, 2021 o 19:38

      Mam pytanie jestem od 20 lat właścicielem dzialki z domem ale dojazd mam służebność notarialnie zrobiononom bezpłatnie po 10 latach zrobiliśmy wspólnie podział i rozgraniczenie A gmina wystosowała warunek podziału że dzialka czyli droga zostanie przylonczona do mojej dzialki i sąsiad się zgodził i podpisał gmina wystawiła decyzje która sąsiad odebrał jakiekolwiek zażalenia do 7 dni miał złożyć do sondu do odwołania decyzji nie zrobił tego

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:59

      A pytanie brzmi…

      Odpowiedz

      Monika 7 lutego, 2022 o 11:16

      A ja mam pytanie z innej strony.
      Okazalo sie ze Tata razem ze swoim bratem bratem i niezyjacą już ich mamą sa wlascicielami drogi.
      Dzialka byla sprzedana w 1987 r i wszyscy mysleli ze po sprawie a teraz z ksiag wieczystych przyszedl wypis i ktorego wynika ta własność.
      Jest to ppzostalosc po tamtej działce ale noe uregulowano kwestii prawnej drogi.
      Wzdluz drogi sa domy, czy mozna wnioskować o odszkodowanie, korzystaja bezumownie zapewne, poza tym idą tam rozne media.
      Czy jest o co walczyc ?

      Odpowiedz

      Anna Błach 8 marca, 2022 o 11:21

      Dzień dobry, Można sprzedać działkę lub udziały w drodze. Jednakże możliwe, że dotychczasowi użytkownicy mają roszczenie zo zasiedzenie służebności drogi koniecznej.

      Odpowiedz

      Rafał 1 maja, 2022 o 20:35

      Witam, wydaje mi się że mam dość łatwe pytanie, ale potrzebuje potwierdzenia. Przez naszą działkę był dojazd przez 30 lat do innej nieruchomości, dość wąski, nie utwardzony, sama trawa, nawet nie wyjeżdżona, nie spelnia definicji drogi. Wlasciciele zmarli i teraz są spodskbiercy, którzy chcą uregulować wszystko prawnie i chcą służebność drogi. My niezbyt z tym się zgadzamy bo mamy już obok postawiony budynek gosp.
      1. Czy oni mogą wystąpić o zasiedzenie służebności przez poprzednich właścicieli i przenieść ja na siebie? Ta sluzebnosc wczesniej była tylko ustna.

      2. Jeśli my się nie zgodzimy to wtedy oni stracą jakikolwiek dojazd do działki, czy sąd w takim przypadku może wydać decyzje o nadaniu przymusowej służebności?

      Dziękuję.

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:50

      Służebnośc albo za zgodą właścicieli w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej. Albo w drodze orzeczenia sądowego. Może sąd przymusowo ustanowić służebnośc tylko wtedy gdy właściciel który żąda tej służebności nie ma dojazdu do swojej nieruchomości.

      Odpowiedz

      Artur 2 maja, 2022 o 21:22

      Witam. Mam pytanie odnośnie kwesti zasiedzenia drogi dojazdowej do domu. Od około roku sąsiad (kuzyn tesiowej) zaczyna robić problemy z dojazdem do naszej posesji (stawia jakieś dziwne bariery, gdy łatamy drogę usypuje z klińca którym naprawiamy drogę jakieś dziwne kopce odsłaniajac dziury, ogólnie utrudnia życie). Sasiada matka i ojciec mojej teściowej to było rodzeństwo i jak to za dawnych czasów wszystko było jak to się mówi “na gębe” aczkolwiek nikt nie widział w tym problemu i dojazd do naszego domu był własnie przez kawałek działki teściowej kuzyna. Jak widać w tym momencie zaczynają sie schody. Mianowicie z racji upływu czasu (43 lata od wybudowania domu, początek budowy 1978r.) działka na, której znajduje się nasz dom jako pierwszy w okolicy sąsiadujących działek wymagał dojazdu do drogi głównej (obecny dom sasiada został wybudowany później). W związku z tym na koszt własny (teścia) został wybudowany mostek oraz została utwardzona droga klińcem, żwirem z użyciem ciężkiego sprzętu (koparki), co widoczne jest gołym okiem iż droga jest cały czas użytkowana. Droga ta na swoim końcu łączy się z chodnikiem gminnym przez co uczęszczana jest nie tylko przez osoby zamieszkujące sąsiednie działki ale także przez osoby chcące dostać się do: szkoły, kościoła, cmentarza, sklepu. Właściciel działki na której położona jest owa droga nigdy nie posiadał samochodu przez co uważał iż droga ta jest mu zbędna oraz nie poniósł żadnych kosztów związanych z jej utrzymaniem, co wydaje mi się stanowi przesłankę iż całe utrzymanie drogi było w naszej głowie (niestety nie ma na to dowodów w sęsie “paragonów” jedynie żyjący świadkowie). Z wyżej wymienionej drogi korzysta także rodzina odwiedzająca sąsiada, a od czasu kupna skutera korzysta z niej sam. Dodatkowo chciałam zaznaczyć iż działka znajdująca się dalej (następny dom za naszym) od drogi posiada już służebność przez działki sąsiada o którym mowa. Podsumowywując chciałam podkreślić iż droga ta jest drogą konieczną na wypadek przyjazdu (straży, karetki, policji, poczty itp.) nie tylko dla mnie ale także dla w/w sąsiadów. Ogólnie wydaje mi się iż sąsiad chciał by naciagnąć nas na koszty i nie dość że do drogi nigdy nic nie dołożył to jeszcze chciałby na dzień dzisiejszy zarobić. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Proszę o porade. Pozdrawiam

      Odpowiedz

      Anna Błach 21 czerwca, 2022 o 10:45

      Dzień dobry. Myślę że możliwe będzie zasiedzenie drogi koniecznej. Z ostrożności należy zastanowić się nad ustanowieniem płatnej służebności drogi koniecznej. Proszę udać się do adwokata bo trzeba obejrzeć mapy i więcej informacji pozyskać.

      Odpowiedz

      jerzy 19 lipca, 2022 o 09:33

      zasiedzenie podczas wymiany działek przez ówczesny PGR nastąpiła wymiana działek w 80 latach wszystko w księgach wieczystych było gestii kierownika PGR a teraz agencja rynku rolnego twierdzi że to ich działka użytkowana ponad 30 lat przez rodziców na co mam żyjących świadków , rodzice przekazali nam za opieke

      Odpowiedz

      Anna Błach 23 września, 2022 o 09:21

      To należy skonsultować tą indywidualna sprawę czy istnieje możliwość zasiedzenia

      Odpowiedz

      Zbigniew 16 sierpnia, 2022 o 08:26

      Witam
      Jestem właścicielem działki którą zamieszkuję od 30 lat. Wcześniej działka ta należała do moich rodziców wraz z drogą
      dojazdową do tej działki.
      Stryj pod moją nieobecność przepisał w 1997 r na swoją córkę działkę moich rodziców.
      Obecnie właścicielka nie udostępnia mi tej drogi. Chce wyznaczyć w inny miejscu drogę żeby przenieść bramę .
      Czy ma takie prawo.

      Odpowiedz

      Anna Błach 23 września, 2022 o 09:18

      Właściciel może podejmować decyzje dotyczące swojej nieruchomości. Możliwe jest zasiedzenie służebności drogi koniecznej biegnącej w określonym miejscu jeśli spełnione są warunki.

      Odpowiedz

      Zbigniew 3 września, 2022 o 18:27

      Dzień dobry.Mam problem z drogą dojazdową do mojej posesji którą odzyskałem przez zasiedzenie nadmieniam że
      posesja ta należała do moich rodziców wraz z drogą dojazdową do tej posesji od lat 60. Stryj pod moją nieobecność
      przepisał w 1997 r. na swoją córkę. Po latach odzyskałem posesję ale kuzynka nie zgadza się na dojazd w tym miejscu
      wyznaczając inne miejsce dojazdu. Ja jako właściciel domagam się aby dojazd był w tym miejscu co był od 60 lat
      potwierdzają to świadkowie, brama która stoi w ty miejscu od lat oraz mapka sytuacyjna. Sąd nie bierze pod
      uwagę zeznań świadków,bramy ani też mapki sytuacyjnej. Czy mam szanse aby dojazd do posesji został tak jak
      był przed odpisem stryja na córkę.

      Odpowiedz

      Anna Błach 23 września, 2022 o 09:12

      Proszę skorzystać z usług adwokata. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Za mało danych. Sąd powinien wziąść pod uwagę zeznania świadków. Co nie oznacza że wysnuje z nich wnioski takie same jak Pan. Zdarza się że zeznania nie są jednoznaczne.

      Odpowiedz

      Dodaj komentarz

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

      Poprzedni wpis:

      Następny wpis: