Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami o zasiedzenie. O zasiedzeniu wiem wszystko! Jeśli jest możliwe wygranie sprawy o zasiedzenie, to ja jestem w stanie to osiągnąć. Prowadziłam setki spraw sądowych. Jeśli i Ty chcesz zasiedzieć nieruchomość, to masz szczęście, że trafiłeś na mój blog.
[Więcej >>>]

Zasiedzenie – czy warto?

Anna Błach22 maja 2020Komentarze (0)

Do mojej kancelarii przychodzą zarówno osoby, które spełniają przesłanki do zasiedzenia jak i takie którym brakuje kilku lat do zasiedzenia. Nigdy nie usłyszałam, że nie warto było prowadzić sprawy o zasiedzenie. Zastanówmy się zatem jakie są zalety zasiedzenia.

Posiadacz nie ma wiele praw, przede wszystkim musi wydać nieruchomość na każde żądanie właściciela. Tylko przeprowadzenie sprawy o zasiedzenie gwarantuje pełne prawa właścicielskie chronione w Konstytucji. Jedynie orzeczenie w sprawie o zasiedzenie stwierdza, że osoba w nim wskazana jest właścicielem nieruchomości. Mając takie orzeczenie można założyć księgę wieczystą.

Dalej , nieruchomość posiadającą urządzoną księgę wieczystą można sprzedać za kwotę znacznie wyższą niż taka która księgi nie posiada. Dzięki księdze wieczystej można również zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Dopiero gdy masz sądownie stwierdzone zasiedzenie możesz przestać bać się, że formalny właściciel lub jego następca w każdej chwili odbierze Ci nieruchomość!

Taką nieruchomość odziedziczą po Tobie spadkobiercy lub możesz przekazać ją jeszcze za życia w darowiźnie czy w formie umowy dożywocia w zamian za opiekę na stare lata.

Jeśli jesteś posiadaczem samoistnym nieruchomości w złej wierze (a tak niestety jest najczęściej), oficjalny właściciel może żądać od Ciebie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. Wysokość takiego wynagrodzenia odpowiada zwykle rynkowej wysokości czynszu najmu lub dzierżawy i można się go domagać co do zasady nawet za 6 lat wstecz.

Dalej, oficjalny właściciel będzie mógł też żądać zwrotu wartości tak zwanych pożytków jakie jego rzecz przynosiła, nawet za 6 lat wstecz. Pożytki to są wszelkie korzyści jakie osiągnął posiadacz z ruchomości np.  plony zebrane z nieruchomości, drewno z lasu, czynsz uzyskany z najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Jeśli zrezygnujesz z zasiedzenia to nie tylko stracisz nieruchomość, ale dodatkowo będziesz narażony na  wydatki na rzecz formalnego właściciela tj. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, zwrotu wartości uzyskanych pożytków .

A jeśli jesteś posiadaczem samoistnym w złej wierze, nie będziesz mógł żądać zwrotu pieniędzy, które wydałeś na utrzymanie nieruchomości w należytym stanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 692 383 412e-mail: biuro@blach-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: